Flori Cristea

DE MĂ CAUȚI Mi-e sufletul apă și inima brazdă,Rămâi să mă treieri la timp cuvenit!Eu sunt pentru greieri în iarnă o gazdă,Țărușul de care-i un Timp priponit. Eu tac lângă tâmpla de iarbă uscată,Câmpiei-i sunt soră. De-i vezi pustiirea,Să știi că eu sunt în țărâna-i turnatăȘi mor deodată când moare pădurea. Mă scurg pe unContinuă lectura „Flori Cristea”

Percec Felicia

Sânzâiene Scăldate de raza lunii ies fecioarele-n poiene,Îmbrăcate-n ii-nflorate, strâng galbene sânzâiene!În cântec de bucurie împletesc mândră cununăȘi își împodobesc chipul așteptând o veste bună. Prinse-n horă se rotesc împrejurul foculuiȘi desculțe dănțuiesc, descântând norocului,Vrăjile să se desfacă și să fie spulberate,Iar ursitul, așteptat, în visul lor să se-arate! Bolta cerului se-aprinde de crâmpeiul veseliei,IzvorâtContinuă lectura „Percec Felicia”

Teodor Dume

O vorbă pentru sufletul mamei(autor: teodor dume) nu știu câte zile voi mai pierdede-aici încoloîn cimitirul în careeste îngropată mamanu mai este loccândva în partea de-alăturiera o bancăpe carestăteam de vorbă cu Dumnezeuîn zilele de duminicacineva a mutat- o mai încolocu câțiva pașiși atunci hotărâtsă nu mă mai așezam cedat- o lui Dumnezeusă mai poartăContinuă lectura „Teodor Dume”

Marian Florentin Ursu

LA REVEDERE SAU ADIO Eu sunt bolnav, femeie, de iubire,Într-adevăr, precum o molimă căzuŞi mor acum fără să dau de ştireCă o săgeată sângele îmi străbătu Eu chiar de plec, rămâne-voi în transăPână ce va veni şi ultimul prăpădŞi vreau să dau iubirii înc-o şansăŞi te mai strig din antipozi când nu te văd PrinContinuă lectura „Marian Florentin Ursu”

Georgeta Radu

LINIȘTE! VREAU SĂ DORM! Îmi fac de lucru, să uit c-am fost vreodată îndrăgostită de tine… A început să îmi placă din nou materia, semn că am murit și mi-e liniște. Da… încep să uit tot ce mă hipnotiza, ținându- mă captivă în afara timpului și spațiului pe care le conștientizam în scurtele pauze deContinuă lectura „Georgeta Radu”

Lorica Mihăilă

Vinovata de serviciu Iluzii doar…în sunet de chitarăce mă alintă-acum când mi-este greu,eu îl repet ca pentru prima oară,deși-l cunosc, că l-am cântat mereu. Un sunet surd, ce-aleargă și mă doare,mă dor și șoaptele din noaptea plină,cu timpul cred, că-și pierde din valoare,eu nu-l mai simt, el nu mă mai alină! Oare sunt eu aceaContinuă lectura „Lorica Mihăilă”

Gheorghe Apetroae

EMINESCU LA PUTNA – la Aniversar- În trainice cetăți și-n codrii cu cristale în izvoare,din lira Ta, românii, Emin…, dorința lor și-o cântă…la Putna, vrerea de Unire și azi în tine o resimt,și-o-nflăcărează-n Ștefan, o freamătă-n adânc! În firea bolții tale cu rosturile de Unire-pline,crești țării aura iubirii în panteonul întregirii,Luceafăr sfânt Moldovei, român, înContinuă lectura „Gheorghe Apetroae”

Petre Vătuiu

Rămâi îndepărtată! Azi dusă ești departe,Iubirea vieții mele!Și-n locul tău e-o noapte,Și-un cer fără de stele… Întemnițat pŕin neguriÎmi ispășesc sentințaȘi-mi beau, străin de toate,Amară suferința. Mi-e grea această noapte,Pe pleoape mi se lasăȘi mă înfioreazăCu bezna ei cea groasă! Cu mantia-i cea rece,Haină, îmi îngheațăFărâma ne-nsemnată,Care se cere viață. Demult fără de flăcări,O inimăContinuă lectura „Petre Vătuiu”

Victor Sava

NE LUĂM ADIO DE LA MONȘTRII MICI Ne luăm adio de la monștrii mici,Nu-i trecem la rezerve că nu-s buni,Mai bine să-i trimitem la nebuniCă au acolo-o școală de calici.Vrem să-i vedem cum cer și ei pomană,Cum se întoarce roata și stau cu mâna-ntinsă,Cum au și ei o lacrimă prelinsăIscată de cuțitul altuia în rană.CeContinuă lectura „Victor Sava”