Flori Cristea

Mă dori Ca o rană adâncă, mă frângi și mă dori,Gândul meu de-nceput, gândul meu de sfârșit,Răvășit peste sufletul meu, rătăcit,Mă-nfiori, mă-nfiori… Mâna mea strânge ferm, cui în palmă, absența,Din pustiul rămas, urma pașilor tăiMai adaugă recilor nopți reticențaUnor palide, albe văpăi… Vine iarna, mai suflă-mi pe suflet, și hai,Pleoapa ta să îmi fie permanentContinuă lectura „Flori Cristea”

Doina Moritz

O primăvară pleacă… O primăvară pleacă şi se-nchinăÎn mii de simfonii se tot petrece,Sărută tâmpla clipei făr’ de vină,Prin unduirea amintirii trece. Un ultim pas şi zâmbetul dispare,Au fost schimbate vise pe-amăgire…Mălinul plânge tremurând o floareȘi-o ultimă durere în privire. La poala codrului păreri se-adunăSă-oprească verdele pentru vecie…O floare de măceş cu spini se-ngânăÎmbrățişând oContinuă lectura „Doina Moritz”

Vio Sterian

Te caut… … te cautprintre clipeîn ticăitul vremiităcerea din săruturice scriu pe buze șoapteîmbrățișând amurgulsingurîn pragul seriiprin hăul de tumulturite cautvis de noaptepe cer norii de ploaieșterg stele de luminăși nevăzută lunadansează în blak-outprescrise-n horoscoapestau viețile de mânăși-n dăruirea taeu încă te mai caut lângă durerea seacă ce dă cu pumnii-n sufletși smulge de subContinuă lectura „Vio Sterian”

Constantin Mosor

ULTIMUL COSTUM! În memoria poetului Ionel Arădoaie Poetul a plecat de-acasă,Dar sufletu- a rămas pe locSă facă viața luminoasă,să-i pună frigului cojoc! Și dacă nu mai e poetul,Uitarea are vreun folos?Veniți să-i răsfoim caietuldin care timpurile-au ros! Să curgă poeziile!Și liniștea, ca un izvor!Veniți aici cu miileSufletul lui e iubitor! Veniți cu ce aveți pe-acasă!NuContinuă lectura „Constantin Mosor”

Georgeta Rada

TITANIC VALS Până când moartea ne va despărți…Un termen desuet și iluzoriu,Atât cât viața va mai împărțiAntìce leacuri în ambulatoriu. Mi-e frig de tine, mi-e atât de frigDe noi , cei albi de ghețuri ca doi poli…Se mișcă axa lumii când te strig,Se fracturează de prea mulți bemoli. Pe Steaua nordului o să-ți trimitUn ultim,Continuă lectura „Georgeta Rada”

Violetta Petre

SerenitateVioletta Petre E liniște ca-n pântecul de mamă,Unde o nouă viață încolțește,Un prunc ce de nimic nu are teamăȘi ne neliniști, mama îl păzește… E liniște ca în adâncul mării,Unde-n cochilii veacurile mute(Cum e amurgu-n pragul înserării)Zidesc nisipu-n perlele volute. E liniște ca-n interzise-altare,Unde nici rugăciunea nu se-aude,E liniște ca-n marea depărtare,Unde doar îngerii maiContinuă lectura „Violetta Petre”

Marilena Răghinaru

Voi Voi sunteți ne-ntinata bucurieCe a trimis-o Domnul pe pământ,Voi sunteți stropi divini de veșnicie,Iubirea întrupată în cuvânt. Voi sunteți marea binecuvântarePrimită-n dar de pântecele sfântAl mamelor de viață născătoareCe au făcut cu pacea legământ. Voi sunteți crezul nostru în mai bine,Speranța zilelor ce vor urma,Convingerea că vă vor fi senine,Că orice rău, iubind, îlContinuă lectura „Marilena Răghinaru”

Peteleu Alex

Actorul și cerșetorul Un actor juca odatăÎn rolul unui cerșetorPe textul unui scriitorO piesă apreciată ! În vremea asta în piațăUn cerșetor în rol de-actorDar fără drepturi de-autor,Juca un rol pentru viață . Și-a imaginat decorulSpre a stârni emoțieCu milă sau senzație,În fapt era autorul Era regizor, scriitor,Un cerșetor dar și poet,Juca adesea un pamflet,DarContinuă lectura „Peteleu Alex”

Cristina Ghindar Greuruș

Ajută-ți copilul Ajută-ți copilul să urce spre soare,Spre lună, spre stele, spre ziua senină!Ajută-ți copilul, cât poate, să zboare,Ajută-l să crească mereu în lumină! Ajută-ți copilul mereu să zâmbească,Să cânte, să spere și bine să-i fie!Învață-l de mic cum e să iubească,Să crească frumos și în armonie! Învață-ți copilul ce e bunătatea,Să-mpartă cu alții bucataContinuă lectura „Cristina Ghindar Greuruș”

Gheorghe Apetroae

SENSURIAutor: Gheorghe APETROAE, Sibiu*Nu poți lăsa tigroaica timpuluisă-ți sfâșie inimape care zi și noapte o reparicu adolescentine amintiri…!*Și nici pe zeițe, cu roua clipelorînlăcrimate, să te tulbure…,nici pe zei, să-ți fulgereîn beţii de stele nevăzutele…!*Veniţi, dar, cu zorile de crini,pulberi de oricând, din oriunde,încă neiubite, să-i creşteţizambile cu miresme de astre*din adâncuri galactice…!Templele în cer,Continuă lectura „Gheorghe Apetroae”