Lidia Stan

Casa părăsită

Într-o casă părăsită
Pe-un perete scorojit
A rămas o ramă goală
Amintind de-un chip iubit

La un colț de geam, opac
Un păianjen țese fire
De după perdeaua ruptă
Te-ntruchip în amintire

Prin tăișul unei lacrimi
Văd o prispă cu mușcate
Unde vântul șoapte-aduce
Îngânând frunze uscate

Iar la poartă e-o potcoavă
Ruginită într-un cui
Sus în grindă roade cariul
Ca-ntr-o cas-a nimănui

S-a-ncurcat în ițe timpul
Cu suveica și vatala
Țese-o scoarță de-amăgire
Eu, învârt în gol, sucala

Și în casa pustiită
Stă de veghe doar icoana
Intră în pământ încet
Bordeiul mătuși-Ioana

Redactor: Relu Popescu

Director editorial: Camelia Corina Boț

Flori Cristea

Să mă-mbrăcați în ramuri verzi de brad

În toamna primăverii mele,
Frunzele-n muguri mor definitiv,
Eu, peregrin printr-un zăvoi de stele,
Scriu cheia sol pe-al vieții portativ.

Mă năzuiesc să prind un răsărit,
Adun în poală razele, ca vreascuri,
În sărbătoarea după vechiul rit,
Mă pun pe mine să mă calce-n teascuri.

Sunt viei rod sau doar o aguridă?
Când ciocârlia-și ‘moaie pliscu-n vin,
Se-nalță dor de verde pân’ la grindă.
O, viața mea, mai lasă-mă puțin,

Să leg odgonul la un țărm de maci,
Să pun pe-obrazul nopții-o sărutare
Și-apoi în ramuri verzi să mă îmbraci
Și să mă-ngropi la margine de mare!

Redactor: Florentina Savu

Director editorial: Camelia Corina Boț

Lorica Mihăilă

Către tristul infinit

Zbor de fluturi pe ecran și amprenta lor o lasă,
Peste suflet, an de an, arc pe timpul de mătasă.
Zori pe cerul plumburiu ne vestesc că ziua-i una.
Gându-aleargă în pustiu, către vid, întotdeauna.

La răscrucea timpului, sufletul simte că-l doare
Calea porții raiului și momentul când el moare.
Nu se zbate, nu se plânge, dar dorește vindecare,
În piept ghemotoc se strânge, „al cui mai sunt astăzi oare”?

Zefir cald sub lună plină e triumful stelelor,
Nu se mai cufundă-n tină, stavilă pun relelor.
Cât planeta mai există, planează pe ea un gând
Cine oare mai rezistă să trăiască neplângând?

Redactor: Florentina Savu

Director editorial: Camelia Corina Boț

Marian Florentin Ursu

ADIO ÎN PRIMĂVARĂ

Noi ne vom despărţi, acum îmi este clar,
iubita mea cu păr de aur şi lumină,
voi bea o cupă cu venin şi cu nectar
când tu vei dispărea încet ca o felină

Adio-ţi spun, pierduta mea prin flori de măr
şi despărţirea mea de tine-o să mă doară
irepetabil te-am iubit şi-ntr-adevăr,
tu mă împingi spre munţi a nu ştiu câta oară

Noi ne vom despărţi acum, iubita mea,
şi flori de liliac ţi-am aşternut pe urme
iar paşii mei desculţ mai calcă umbra ta
când tu dispari într-o feerică genune

Şi sunt atâtea flori în jur, ca-n paradis,
nu ştiu ce ţi-a venit în astă primăvară,
se sinucid pe tâmpla-mi ghirlande de cais
când tu mă-mpingi spre poli a nu ştiu câta oară

Redactor: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Georgeta Radu

UN GÂND-DISTANŢĂ

Nu te ascunde după nori, că pieri!
Rămâi cu mine până la sfârşit!
Un gând-distanţă e-ntre azi şi ieri
Şi jocul gândului e infinit…

Ieri nu eram niciunde-n gândul tău.
Azi m-ai văzut şi mi-ai cerut IUBIRE.
Spre seară a-nceput să-ţi pară rău
Şi un gând nou te-a-ndepărtat de mine.

„Cum pot ajunge-Acolo?!”, te-ntrebai.
„Aş vrea să plec de-Acum!”… Cu şoapte reci,
În nerăbdare multă-mi sărutai
Părerea mea de rău…că vrei să pleci.

Hai, zboar-acum cu gândul tău de mâine,
Dar nu te-ascunde după nori, că pieri!
IUBIREA noastră tot în noi rămâne
Şi mâine…şi-azi… şi ieri…şi-alaltăieri…

Redactor: Relu Popescu

Director editorial: Camelia Corina Boț

Petre Vatuiu

E bine-aici la tine

E bine-aici la tine, e-atât de minunat,
Că niciodată vremea nu-i bună de plecat.
Și de când sunt aicea eu nu mai știu, oricum,
Sau de-i pierdută vremea de-a fi pornit la drum.

Parfumul tău mă ține și ochii tăi mă țin,
,,-Mai stai!”, pare să-mi spună și zâmbetu-ți senin.
Și mă întreb, femeie, de ești aievea tu,
Că nu știu, lângă tine, dacă visez sau nu.

Nu-mi spune cât e ceasul, că nu doresc să știu
Dacă e miez de noapte, devreme sau târziu.
Acoperă fereastra cu grele draperii
Și vino lângă mine, în brațe să mă ții.

Nu-mi spune cât e ceasul, nu vreau s-aud de ceas,
Că dus de lângă tine eu nu am să mă las.
Așează-mi capu-n poala-ți și fă-mi-o căpătâi,
Cu glasul tău cel dulce șoptește-mi:- mai rămâi!

Răsfiră-mi rar prin tâmple cu degete subțiri
Să simt înfiorarea acestor rătăciri!
Sărută-mă, femeie, aproape cât să mor,
Cu altă sărutare tu-nvie-mă ușor.

Privește-mă, femeie, și lasă-mi ochii leac,
Să-i caut în adâncuri, să-i caut și să tac.
De-aici, de lângă tine eu nu voi mai pleca,
Fiindcă aici la tine e regăsirea mea!

Redactor: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Cornel Neagu

UNIVERS

.
Când pragul timpului se rupe câteodată,
rebele gânduri, rătăcite-n noapte,
în clipa despărțirii-ajung așa departe
că mintea mea, de sub control scăpată,
inexistente galaxii împarte.
.
Venind din universul ce dispare,
se scurg neîncetat, trecând prin mine,
cu ieri, cu azi, cu ziua care vine,
cu dragostea pierdută, care moarte,
în amintiri ce mi se par acum străine.

Redactor: Florentina Savu

Director editorial: Camelia Corina Boț

Rony Eduard Codreanu

Pribeag

Și m-am dus în lume, Doamne,
mâhnit de câte vedeam,
cum pleca lumea … de foame…
Eu, Doamne…, de ce plecam…?!

Cu pribegia-n menire,
căutarea mi-e destin…
Lumea zace-n nemplinre …
De ce, Doamne,- o ții în chin …?!

Uite-i, cum, schimbând macazul,
fură cleptomanii tot…!
Și-au furat cinstea, obrazul …
Eu, să fur, Doamne…, nu pot …!

Prea mulți trăiesc în minciună,
făcând din ea un alint…,
Mint credința, tată, mumă,
Eu, Doamne…, de ce să mint…?!

Privind spre a lumii Toartă,
plânge tot omul de rând,
plânge că-i bătut de soartă …
Dar eu, Doamne…, de ce plâng…?!

Doamne…, doar tu dai dreptate
și „ne vezi”, char și când taci,
la tot omul faci și parte …
Mie, Doamne…, când îmi faci…?!

Alor mei le-ai dat cântare:
Doina răvășită-n grai,
umbră-n munte, soare-n mare…
Doamne…, mie ce-o să-mi dai…?!

Fiecare, -n viață, are
o icoană -n dragoste…
Eu, în loc, am… o-ntrebare:
A mea, Doamne…, unde e…?!

Pelerin prin soarta lumii,
mi-adorm doru-n lung de prag
și Te-ntreb, cu plânsul mumii,
de ce, Doamne, sunt… pribeag…?!

Redactor: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Ionuț Pande

Un tremolo de mit

S-a dărâmat Olimpul și zei au sucombat,
Din mituri curge sânge și-un palid răsărit,
Eroi ai nemuririi acum s-au arătat
Paiațe semizeie în scrumul unui sit.

Din liră cântă muza pe buze de aed,
Răscolitoare versuri se-ngemănează-n sori,
Mulțimi de gură-cască în jurăminte cred,
Iar tu, un jertf al zilei, te-nchini și îi adori.

Herculeeni plămadă în trup de filistini!
Aheii lăcrimează în ochiul din călcâi,
Tezei reverbereaza în aure de vini,
Iat tu, o geană vie, un praf pe tălpi rămâi.

Duhoare-i tot Olimpul de trupuri de titani,
Zdrobite de firescuri și dărâmări de ani;
Zidește-te, oracol, în ochiul unui sfinx,
Să curgă adevărul în mladă de syrinx!

Cât chin să plimbi legende în cupe de absint,
Sub clipocit de verde din stropii de pelin,
Homerice apusuri în panglici de helmint
Și alte răsărituri de soare în declin!

Redacțor: Relu Popescu

Director editorial: Camelia Corina Boț

Violetta Petre – memoriam

Aripi frânte (proză scurtă)
Violetta Petre

Îşi şterse în grabă fruntea de broboane şi îşi căută din priviri un scaun liber. O dureau picioarele şi spatele cumplit. Era duminică, dar ea nu se putea bucura de ziua de odihnă. Cu pensia ei ar fi murit de foame dacă nu ar fi găsit o familie onorabilă, de ai căror copii să aibă grijă. Se aşeză cu greu şi oftă din rărunchi. Gândurile începură să curgă şi imaginile feţelor obosite dispărură ca prin minune.
Ana era încă o femeie frumoasă la cei 60 de ani ai săi, dar avea în ochi o tristeţe care te făcea să-ţi pleci ochii dacă o priveai.
Adunase în ei toate ploile toamnelor şi din când în când, doar atunci când îşi vizita copila, ochii ei se goleau de neguri şi albăstreau lumea.
Amintirile se derulau, ca de fiecare dată când se întorcea acasă de la muncă. Se buluceau, se călcau în picioare şi ajungea acasă ameţită, buimăcită, îndurerată. Îşi pierduse pe rând părinţii, soţul, rudele…Nu mai avea decât un frate departe de ea şi o mătuşă dragă, care locuia în căsuţa bunicii ei, unde se năcuse, undeva pe malul mării.
Se apropia staţia unde trebuia să coboare, dar ceva o ţinea ţintuită pe scaun. Îşi îndreptă privirea spre capătul vagonului şi zări un bărbat într-un scaun cu rotile.
Tresări şi se ridică brusc în picioare;
-Mihai, tu eşti?
Bărbatul ridică ochi spre ea şi se uită ca la o arătare.
-Ana, tu eşti?
Stăteau şi se priveau, fiecare întorcându-se în timp, undeva, cândva, când primăvara avea mirosul iubirii şi al tinereţii.
-Cum s-a întâmplat, Mihai? Ce ai păţit? Unde ai dispărut?
-Ştii, când trebuia să ne întâlnim în gară, să plecăm la Poiană, să ne logodim? Ştiu, că m-ai aşteptat, Ană.
Eram atât de fericit şi alergam să ajung mai repede la autobuz.
Am traversat bulevardul neglijent şi neatent, invadat de euforia întâlnirii cu tine şi… m-am trezit la spital cu ambele picioare retezate.
-O, Doamne, dar te-am căutat, te-am sunat, am întrebat toată lumea, unde eşti… nimeni nu ştia nimic.
-Draga mea, m-am gândit mult şi mi-a fost cumplit de greu să aleg să nu te mai văd, dar te-am eliberat pentru că te iubeam prea mult.
Am anunţat toate cunoştinţele să nu-ţi spună unde sunt şi am plecat la o clinică de recuperare în Austria. Acum sunt la un azil, unde sunt îngrijit destul de bine. Tu, ce faci, cum eşti, te-ai măritat?
-Da, Mihai, după mulţi ani, dar acum sunt singură, mi-a murit soţul, am rămas cu fata care trăieşte în Anglia.
Ştii, atunci, am încercat să închei socotelile cu viaţa, dar nu a fost să fie. Poate pentru că soarta îmi pregătea această întâlnire. Acum sunt liniştită că am aflat că nu m-ai părăsit.
Eu te-am păstrat mereu lângă mine, aşa cum te ştiam…
-Eu cobor, Ană, acum.
-Eu trebuie să iau metroul înapoi vreo câteva staţii.
Ana rămase cu privirea agăţată de mâinile care împingeau roţile căruciorului, aceleaşi mâini care-i mângâiaseră trupul doi ani.
N-a fost să fie!
Ajunse acasă, îşi aprinse o ţigare, deschise fereastra şi cu ochii spre cer înjură de dumnezei, cum n-o făcuse niciodată.
29.04.2018

Redactor: Florentina Savu

Director editorial: Camelia Corina Boț