Cristina Pasca

Înțelepciune

Eu nu mai plâng de mult roade uscate,
Uitate-n gâtul câmpului cândva arat,
Căci lacrimile-s caprele-nțărcate,
Săpand in gheața timpului deja plecat.

Eu nu mai râd de mult trunchiuri căzute
Sub drujbe lacome de rumeguș și fum,
Nici cornul disperării-n cerb cuminte,
Nebuna mea pădure s-a pierdut pe drum…

Eu nu mai port de mult capul înfrunzit,
Atatea etichete-s schimbate-n temeri…
Sunt doar un om, un cap mi-e troienit,
Se sparg toți fulgii-n el…. și gheață și zenit!

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Laura Maries

Munca-brățară de aur (partea a zecea)

A doua zi, toată fabrica vorbea despre domnul Jorj. Nu se știa precis ce i s-a întâmplat și cum se simțea acum. Maricica a fost anunțată de Petruța că Sonia este bolnavă și va lipsi. Când se trezise de dimineață era așa de amețită că nu știa pe ce lume se află. Mătușa a pășit încetișor și văzând-o buimacă pe marginea patului, se așeză lângă ea și îi zise cu blândețe: - Astăzi am nevoie de tine! Văzându-i figura mirată, continuă: Nu fi îngrijorată, am telefonat eu la fabrică și totul e în ordine. Spală-te, mănâncă ceva și mergem într-o vizită. Trebuie neapărat și cum eu nu mă descurc singură, o să mă ajuți. " De unde o fi știind numărul de telefon de la fabrică, eu nu m-am gândit să-l cer nimănui?". Zeci de gânduri îi zburau prin cap. Întradevăr, mătușa era o femeie ciudată. Părea firavă și neputincioasă, dar mintea îi mergea brici. " Cum s-o întreb despre familia ei așa cum mi-a sugerat Mariana? De la ea afli numai ce vrea ea să știi!". Cumpărară un kilogram de portocale să nu meargă cu mâna goală. Un taxi le duse până la spitalul din Floreasca. La coborâre, bătrâna se agăță tare de brațul Soniei, să nu alunece prin zăpadă, dar în ciuda vârstei înaintate se deplasa destul de ușor. Într-o rezervă micuță era un singur pacient. Era întins cu fața la perete și citea un ziar. Nu părea să aștepte musafiri. La intrarea celor două femei se întoarse brusc și Sonia se trezi față în față cu domnul Jorj. - Uite, frate, ți-am adus nepoata s-o cunoști mai bine! Sonia încercă să zică ceva, dar cuvintele i se opriră în gât. Stați de vorbă, eu merg să discut cu doctorul tău! -Stai jos, copilă, Agata va reveni peste vreo oră. Doctorul meu este în realitate o doctoriță, nepoată de-a soției mele. Sunt pacientul ei de câțiva ani. Am probleme cu rinichii. Acum vor sta la taclale, că este de gardă și nu prea are pacienți. -Așa! M-a lăsat pe mine să mă descurc, să-ți dezvălui ce nu știi despre familia noastră, inclusiv a ta. Hai să încep cu începutul. Am fost trei frați. Agata este cea mai mare, urmez eu și apoi mezinul, dragul de Nicodim. Agata n-a avut copii, nu prea se înțelegea cu soțul. A fost mai bolnăvicioasă de mică, contractase o tuberculoză nenorocită și cum pe vremea aia nu prea existau medicamente adecvate, s-a vindecat destul de greu. A rămas firavă, dar era foarte deșteaptă. A fost profesoară de limbile latină și franceză la un pension de fete, meserie mai ușoară pentru o femeie. Eu m-am căsătorit foarte târziu, nici noi nu am avut urmași. Soția mea nu putea păstra sarcinile, deși s-a chinuit sărăcuța. A murit acum vreo trei ani. L-am crescut însă, fără să-l înfiem, pe lonică, portarul nostru, orfan de ambii părinți. L-ai cunoscut și tu, este el cam sărăcuț cu duhul, dar este inimos și tare muncitor. Bătrânul se opri să-și tragă răsuflarea și se uită după puțină apă. Sonia îi ghici imediat intenția și îi întinse imediat paharul. Era numai ochi și urechi. Era o întreagă genealogie aici, despre care habar nu avea. Nu ghicea unde este locul ei printre acești oameni. - Așa!! Mezinul nostru, Nicodim, imediat ce a ajuns inginer constructor s-a căsătorit cu prietena lui din liceu, Anuța David, o frumusețe de fată. Pe atunci ea era studentă la Conservator, tineri amândoi, ce să zic. Căsnicia lor, model de iubire și înțelegere, s-a încheiat tragic prin decesul soției la naștere. Distrus de durere, Nicodim a dat băiatul la orfelinat, căci băiat a fost pruncul. Îl considera răspunzător de moartea iubitei lui soții. Nici nu a vrut să-l vadă pe bietul nevinovat. A căzut într-o depresie cumplită și cu mare greutate a reușit tata să-l trimită la un spital de psihiatrie în Franța. Noroc ca avea un prieten din copilărie ajuns mare grangur în securitate, altfel nu ieșea el din țară în vremurile alea. I-am pierdut urma și ne-am revăzut abia după '89, când a venit cu ajutoare. Era schimbat totalmente, iubitor de oameni, îi trata pe toți tinerii ca pe proprii lui copii. Sonia îi sorbea cuvintele. Abia mai respira de teamă să nu-l întrerupă pe bătrân. - Agata noastră a făcut pe dracu în patru și a înfiat pe nepotul nostru ajuns ca vai de el într-un centru de copii orfani. A făcut om din el. L-a întremat, că era sărmanul numai piele și os, l-a dat la sport să-i fortifice organismul, l-a înscris la o facultate de viitor. A ajuns băiatul nostru inginer de aviație, ce mai, avea un viitor strălucit în față. Numai că lui au început să-i fugă ochii după fuste! Iartă-mă, scumpo! Cheltuia la bani cu dansatoarele de prin baruri de i-a scos peri albi bietei Aglaia. Numai ce s-a pricopsit cu o hepatită de la vreo pramatie din alea ! Salvarea lui a venit de la o asistentă care l-a îngrijit cu un devotament de mamă. Ăsta a fost Victoraș al nostru, bun la suflet, dar cam ușuratic. Sonia începu să plângă cu sughițuri. Cuvântul " hepatită" îi dezvălui întregul adevăr al existenței ei în această poveste. Tatăl ei, purtătorul acestei boli despre care auzise de atâtea ori în copilărie, se căsătorise cu buna samariteancă. Nu știuse niciodată că mama ei fusese asistentă medicală și nici de ce renunțase la această meserie. Bătrânul o atrase la pieptul lui și când intrară Agata și doctorița în rezervă îi găsiră îmbrățișați pe amândoi, consolându-se reciproc. Va urma.

Redactor: Nel Viorica Boca

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Paul Andrei Rîpă

„E riuscimmo a riveder le stelle”

Per un lungo periodo
Vissi momenti amari
Di incertezza, di terrore,
Ed estenuanti attese
Sempre in bilico
Fra il bene e il male.

Furono momenti bruciati
Svaniti nel nulla,
Sogni infranti, ali spezzate
Da un nemico invisibile,
Eppure così crudele,
Che cercava di disperdere
La fiaccolata, segno di pace.

Però, noi anime belle,
in quel cammino impetuoso
Riuscimmo a restare uniti,
Riuscimmo a dissipare
La nebbia che ci copriva gli occhi
Consolidammo la nostra fede
„E riuscimmo a riveder le stelle”.

„Am reușit să revedem stelele”

Pentru o lungă perioadă
Am trăit momente amare,
De incertitudine, de teroare,
Așteptări extenuante,
Mereu în cumpănă
Între bine și rău.

Au fost momente arse,
Risipite aievea,
Vise înfrânte, aripi frânte
De un dușman invizibil,
Dar, de o cruzime,
Încât încerca să dezbine
Marșul în semn de pace.

Dar, noi, suflete frumoase,
În acel mers impetuos,
Reușeam să rămânem uniți,
Reușeam să împrăștiem
Ceața care ne învăluia ochii,
Consolidând credința noastră
Reușind să revedem stelele.

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Silvana Toma

Lumină blândă

Am adormit azi noapte, lăcrimând,
de doruri ne’mplinite și speranțe
ce mi s-au stins în suflet, rând pe rând…
Și, dintr-odată, Tu m-ai luat în brațe,
iar eu șopteam o rugăciune-n gând:

<O, Doamne Sfinte, nu îmi da ce-Ți cer,
dă-mi doar ce știi că îmi va fi spre bine!
Cu Tine toate temerile pier,
uitate sunt tristețe și suspine,

Lumină blândă îmi așezi pe tâmple,
neliniștile să mi le-odihnesc,
știind că tot ce-o fi să mi se-ntâmple
e voia Ta. Părinte-Ți mulțumesc!>

Și m-am trezit. Spre stele pasager,
un vis frumos trecea prin zări senine,
învăluit în unde de mister.
Fusesem, pentru-o vreme, lângă Tine,
„O CLIPĂ, INIMA MI SE FĂCUSE CER”!

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Ica Gărgălie

NOAPTE DE VARĂ


Geana zilei se închide și e liniște în sat
Ca un bulgăre de aur de sub deal răsare luna
Prin perdelele din voaluri raze aurii străbat
Și un greiere hoinar c-un picior vibrează struna

Pe sub sălcii într-o baltă se-ntrec broaștele în cor,
La lumina unui bec roiesc fluturii de noapte
Și, nesigur, liliacul ca un șoarece în zbor
Chițcăind după insecte, în zig- zag, s-a pus pe fapte

Prin castani privighetoarea cântă pe un portativ
În concertele de noapte e solista primadonă,
Cucuveaua amenință cu cuvinte-n vocativ
Băgând spaima-n vietăți profețind ca o mormonă

Și c-un fâlfâit de aripi ea coboară ca un duh
Prinde prada iute-n cioc și se-ascunde prin unghere,
Pe o cioată licuricii scânteiază în văzduh
Prin lumină semnalând dorul de împerechere

Sub o tufă se dosește un arici c-un ghem de spini,
Parcă fără vreun motiv latră câinele la lună,
Eu închin o rugăciune și-o înalț spre Cer prin mâini
Satul doarme liniștit și visează…. Noapte bună!

Redactor: Relu Popescu (Viorel Poenaru)

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Nicolaie Cismaru

PAHARUL SĂ MĂ PLÂNGĂ

nu mă certa iubito sunt vinul tinereții
trandafiriu și aspru zdrobit în teascul vieții
am fermentat în floarea surâsului tău dulce
și beat de clarul lunii bat cuiele în cruce

nu mă căiesc de clipa ce s-a uscat în palmă
în mine comedia s-a transformat în dramă
ce nu-nțeleg acuma e cine a stins lumina
și cine vrea să cadă în liniște cortina

sunt beat de gustul dulce al gândului amar
aud chemări de îngeri făcute în zadar
îmi beau acum trecutul și veacul ne-nceput
tu strânge-mă în brațe și fă-mă dispărut

țintesc cu arma-n mână orbite fără ochi
mai fă-ți un semn al crucii descântă-mi de deochi
mă mușcă lighioane de tâmple și de frunte
parfumul gurii tale îl las să mi se-ntâmple

tu limpede ispită nu mă certa că vinul
are vederea scurtă și gustul ca pelinul
îmi limpezește visul acesta pământesc
în care iadul pare un cântec îngeresc

mă lași să-mi beau amarul din râuri tulburate
de-o lume ce ne-nfige cuțitele în spate
în negura aceasta mi s-a-mbătat cuvântul
se clatină cu mine și cerul și pământul

privește zorii zilei mă latră și mă mușcă
și viața mă pândește cu sufletul în cușcă
din ochii tăi de mamă sorb muntele de sare
când singur mi-este mersul în mâini și pe picioare

nu mă certa iubito cu gust de pere coapte
reconstruiește-mi trupul în fiecare noapte
blesteamă-mă să-mi fie din ce în ce mai bine
nu mă certa iubito căci beau de dor de tine

paharul să mă plângă pân’ mi s-o umple gura
neguvernat mi-e gândul… în cap harababura

Redactor: Relu Popescu (Viorel Poenaru)

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Georgeta Istrate

VIS

De pe malul Prutului,
Spre ograda fratelui
De pe malul celălalt,
Doar apele ne despart.

Întind mână să-l sărut,
Dar sunt despărțit de Prut,
Plin cu lacrimile grele
Ale lui și ale mele.

Martor azi și în trecut
La ce soartă am avut…
Viiturile, puhoi,
Au rupt podul dintre noi.

Am rămas doar cu oftatul
Și dorul unul de altul.
Ardă-i focul, potentații,
Care au despărțit frații!

Ei orfani la ei acasă,
Noi, cu dorul ce ne-apasă.
Măicuța noastră bătrână
Tot oftează și suspină.

Ziua-ntreagă ea bocește
O doină, pe românește,
Îmbrăcată în catrință
Și în suflet cu credință.

Și se roagă să nu moară,
Să-și revadă fiii iară,
Împreună să trăiască
În ograda românească.

Redactor: Florentina Savu

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Antonio Lanza

VIAȚA PE CARE ȘI-O DOREA

De ce încă prețuiești vise rupte
așchii libere care încă mai dor
mintea și sufletul uită lacrimile
din ochii mei triști în toate aceste seri.
Nu auzi: briza vântului a revenit
mângâierea lui nu va fi niciodată o iluzie
încredințează-ți visele tale, ea va fi fericită
vei avea zile minunate și multe emoții.
Vei descoperi cum este viața totul luminat
dintr-un soare cald care îți mângâie fața
despre care credeai că a dispărut pentru totdeauna
pentru că erai orb și plin de amărăciune.
O viață atât de frumoasă trăită doar în vise
el va veni spre tine deschizându-și brațele
îi vei simți mirosul, își va lăsa amprenta
nu vei mai găsi nici o urmă a rănilor tale.
Vei auzi o voce clară care îți vorbește încet
o bătaie în piept care te va înnebuni
începe-ți alergarea, mână în mână
pare să atingă cerul înainte de a muri.
Este viața ta, cea pe care ti-ai dorit-o
noua iubire la care ai visat
toate chinurile trec
bucură-te de tot acest extaz și așa să fie.
Nu va mai fi un drum întunecat
o fereastră niciodată luminată
o amintire care doare inima
mangaieri sincere pe care le poti fura.
Nu vei mai vărsa lacrimi amare
pe pernă înainte de culcare
ușa nu se va deschide noaptea
nu te va lăsa niciodată în alt pat.
O viață atât de frumoasă trăită doar în vise

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Dorina Omota

Ce-am sperat și ce-am primit?

Sunt țipătul clipei pierdute în lava,
Eruptă-n războiul aprins de guverne,
Când văd că din țară rămâne epava,
A tot ce-am crezut că sunt glorii eterne.

Se zbate în haos și tremură glia,
De-atâta trădare, de-atâtea minciuni,
Văzând cum se taie-n fâșii România,
Și cum un popor tot așteaptă minuni.

Furați și frustrați de orice speranță,
Spre ziua de mâine privesc speriați,
Gândind la scumpiri și la marea creanță,
La care trei sferturi vor fi condamnați.

Opriți genocidul! Opriți nebunia!
Opriți mascarada în care trăim,
Și nu mai fardați cu-amăgiri agonia,
În timp ce ne dați să sorbim doar venin!

Am obosit de a voastră ‘ Iubire’
Cu ea ne-ați tot stors de păduri și câmpii,
Pe care românii le-aveau moștenire,
Iar azi nu mai au decât lanuri pustii.

Și cât să mai plângem pierdutele steme?
Și cât să-mpărțim un salariu mizer?
Când voi huzuriți și ne spuneți alene:
Că cel vinovat e un fost minister

Sunteți deopotrivă și vreți doar puterea,
Lozinca, vom face-i ceva expirat:
Oooo! Dacă-ați bea doar o clipă din fierea
Pe care ne-ați dat-o deși v-am votat.

Rușine, rușine…! La toți să vă fie,
Partide, guverne și chiar președinți,
Cu riscul de-a arde în flăcări de vie,
O ură de moarte mă scoate din minți!..

Redactor: Florentina Savu

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț

Madiana Domnița Lașcu

Bate vântul…

Bate vântul dinspre toamnă,
Semn c-a mai trecut o vară…
Nisipul clepsidra-şi toarnă
Şi n-o face prima oară!

Ne măsoară timpul viaţa…
Verile-au trecut de-a rândul,
Se scurtează dimineaţa
Şi rămâi frate cu gândul!

Parcă-i ieri când erai tânăr
Şi timpu-ţi stătea în faţă,
Greutăţi n-aveai pe umăr
Drag ţi -era în dimineață!

Şi -acum ţi-este dragă viaţa,
Visezi aripi să îţi crească…
Dar riduri brăzdează fața
Trupul dă să-mbătrânească!

Prin câte-a trecut săracul,
De-ar putea să povestească…
Ţi-e şi milă de el dragul,
De unde aripi să-i crească?

Şi cu toate astea frate
Luptă-te cât poţi cu viaţa,
Ia-ţi şi tu o libertate
Dragă-ţi fie dimineaţa!

Prinde-te de ce îţi place…
Poate că te-atrage versul
Când n-ai tristeţii ce-i face,
Explorează-i universul!

Şi de n-ai scris niciodată,
Să începi acum a scrie…
Să nu ai prejudecată,
Treci şi scrie poezie!

Şi de-ţi bate vântul toamnei,
Tu să sorbi clipe din viață
Şi la alţii picuri toarnă,
Bucură-i în dimineață!

Redactor: Nela Viorica Boca

Redactor șef: Ionuț Pande

Director editorial: Camelia Corina Boț