Ramuri albe, glazurate, cu sclipiri de perlă rară Mi-ating azi încet fereastra cu lungi brațe de cleștar Iară vântul, în surdină, cu o șoaptă dulce-amară, Vrea să-ngroape sub zapadă al iubirii felinar.
Tu arunci un lemn în sobă și ce lupte-s printre umbre, Când lumina le despică și le frânge tremurat! Și ce luptă-i în privirea-ți care țurțuri reci ascunde Și ce luptă e-n tăcerea-ți care ne-a înstrăinat!
Din priviri mă pui în lanțuri și-apoi mă dezlegi în grabă, Din priviri mă dai Golgotei și-apoi mă răscumperi iar, Din priviri citești sentințe fară măcar o silabă, Din priviri mă faci în iarnă, floarea ta de făurar.
Te-aș iubi de-ai fi și viscol într-o eră glaciară, Te-aș iubi chiar de-n fereastră, sub flori de ger tu m-ai zidi, Dacă, într- un colț de suflet, ai vrea să-ți fiu eu primavară Și-nghețat în a mea palmă, doar cu un zâmbet te-aș topi!
E-atâta întuneric în firul de lumină, Că moare-n Lună gândul și ceru-i în surdină. Povestea nu începe în straturi largi de roze, Ci stă ascunsă-n ramuri și-n umede viroze.
Ce fluier trage-n pieptu-i un cântec de ocară, Când noaptea e o geană ce-n ochi morminte cară?! În cețuri de insulte, o raclă se sfințește Și-o umbră-n felinare hotarul își lărgește.
Adorm pe cărăruie, pe pat de piatră spartă De carele greoaie, ce-n roți vecia poartă. Și nu mă înfioară nici glas de filomelă Ce-mi cheamă-n luminișuri tăcerea dintr-o stelă.
Din sufletul de iască, rămâne doar o toacă Al cărei sunet aspru se zbate în băltoacă. Iar din lumini ascunse în poezii de gheață, Răspunde peste vremuri un croncănit de viață.
E iar bujoru-n floare, frunzișuri se deznoadă, Pâraiele se umflă și timpul e o nadă. Eu mușc cu disperare din ultima secundă, Când somnul veșniciei în suflet mă inundă.
pe scena vieții sunt un muritor nu sunt perfect nu sunt actor, nici visător nu mă cunoaște nimeni pe aici deși mulți știu cine sunt dar nimeni nu știe cum sunt încerc să fiu un suflet, doar atât e mult, e de ajuns… rătăcesc zilnic prin ecouri înfundate uneori ascult șoaptele umbrelor printre înconstante suspine din lacuri de întuneric împletesc stele noaptea risipesc depărtările născând cuiburi de iluzii în zori vâslesc către cer prin lacuri de ceară sus, visul s-a frânt, era prea sus mă prăbușesc în gol închizând ultimul cerc
S-a scris atât de mult şi frumos despre Eminescu, încât ce-aş mai putea adăuga eu, când o lume întreagă i-a închinat gânduri şi cuvinte alese, astfel încât este îndeajuns să spui Eminescu şi imediat gândul te poartă la absolut. La absolutul universalității sale, căci Eminescu nu este doar al nostru, al românilor, Eminescu este fiul Pământului dar şi fiul Universului… Căci cum ar putea fi altfel, când o lume întreagă l-a îndrăgit atât de mult, încât unii au învățat limba română, tocmai pentru a-i putea cuprinde şi înțelege profunzimea?! Universalitatea „Luceafărului poeziei românești”, are chiar o valență cosmică, întrucât există pe Marte un crater numit de NASA „Eminescu” tocmai pentru a-i recunoaşte genialitatea. Există şi o planetă numită „Planeta Eminescu” în onoarea poetului. Un portal către multivers sunt versurile eminesciene; prin intermediul acestuia, pot călători chiar şi până acolo unde se sfârşeşte, dacă are un fine. Pot ajunge în dimensiuni astrale de o frumusețe inimaginabilă, iar corzile sufletului meu vibrează sentimente noi, care nu au un nume, încă. Înot într-o mare de aştri, stele şi sori iar lumina lor caldă mă copleşeşte de atâta stare de bine. Printre aceştia, presărați ici-colo, în zborul meu prin multivers, stele alese mă privesc. Sunt ochii „Luceafărului”, ce-mi călăuzesc calea, parcă vrând să se asigure că-mi păstrez traiectoria indicată, că n-o rătăcesc. Cu ajutorul versurile sale, unice şi veşnic actuale, pot călători cu viteza gândului, astfel, pot ajunge cu uşurință „La steaua”, la Pleiade, dar şi la „Luceafărul” nemuritor, pot traversa galaxii îndepărtate, nebuloase şi în acelaşi timp pot fi lângă izvorul din codru, pot simți fiorul iubirii dar şi gustul amar al despărțirii şi-al iubirii neîmpărtăşite, pot simți nostalgia tinereții, trecerea clipei „cea repede” dar şi ultimul dor. Cu ajutorul versurilor sale, pot simți revolta, uneori disprețul, împotriva unei clase politice neschimbatā şi la fel de lacomă, chiar dacă au trecut aproape două secole… Un mănunchi intens de sentimente arde în sufletul meu, aşa cum arde în sufletul fiecărei persoane ce-i apreciază şi iubeşte opera pentru că şi eu sunt Eminescu, şi tu eşti Eminescu, şi ei sunt Eminescu!