Mă rog și-mi este dor…25 martie 2022 Mă plimb puțin și mă gândesc la tine,Azi a plouat ,trotuarul este ud,Ud și obrazul meu, căci lacrimi îmi tot curg,De dor, de grijă pentru inimioara taCe o iubesc, știi bine .Mă clatin, sunt obosită, am transformat nopțile-n zile,Zilele-n așteptări de vești,Cu sufletul la gură . Vă conjur,Continuă lectura „Claudia M Vlase”
Arhive etichetă:Poezie
Nely Vieru
ALBUM ARIPI DE PĂMÂNT Violete (I) Zâmbetul ei,primavara devreme coborând pe alei!Chipul ei,oglindă senină a ochilor mei!Gura ei,flori de maci înflorind pe câmpii!Trupul ei,Flăcări violet ațâțând în trupul meu poezii! Ochii ei,divina lumină a ochilor meidin carenorii plâng simfonii la-ntâmplare,călimări de cuvinte,poeme boeme, frământări siderale,genune sorginte!… Ochii ei, străluciri boreale,violete petale! Redactor: Mihaela Avram RedactorContinuă lectura „Nely Vieru”
Mariana Blaj
Mereu să-mi fii fericit!-Mariana Blaj- Din toamna, sufletului tău,Un dor și-a rătăcit cărarea,Poposind, la pieptul meuS-a cuibărit, cu el, visarea. Îți simt inima cum bateCe-ți plânge în suspine,Lacrimile îți sunt alinteMereu mă gândesc la tine. Inima s-o înveselescCu privirea-mi iubitoare,Lasă-mă să o-încălzescLacrima s-o șterg, de doare. Îți simt sufletul, se impuneCând îți plânge-n gând deContinuă lectura „Mariana Blaj”
Mihaela Moisescu
Dans cu primăverile copilede Mihaela Moisescu Primăvara a-nceput să recite poezii,Are în loc de cuvinte, flori pe buzele-i zglobii,Și împrăștie lumină, și miresme tinereștiPrimăvara e o fată cu ochi dulci, nepământești. Primăvara ține predici prin livezile gătite,Ne învață să fim buni, să avem iubiri vrăjite,Să strângem raze de soare într-un coș cu amintiriȘi dorințe împlinite,Continuă lectura „Mihaela Moisescu”
Mirel Surugiu Rotaru
Imnul îndrăgostiților Iubita mea, grădina lumii-ntregiPlâng, surghiunit din veșnicul mister,Sunt şarpele, vin vraja să-mi dezlegi,Mi-e dor de fructul sânilor din cer,De caldul pântec-soare-n înălțimi,Zămislitor a tot ce este trai,De coapsele stând, mândri heruvimi,Străjuitori la dalbe porți de rai. Stă între noi genuna ispășirii?Şi morții frumusețea vrei să-ți vinzi?Apleacă-te pe marginea iubirii,Şi se prefac abisele-n oglinzi.Continuă lectura „Mirel Surugiu Rotaru”
Firuța Mureșan
Tu ești primăvara mea! ,,Tu ești primăvara mea”, șopteai… mă definești,Ești soare dulce-n viața mea, caldă iubire,Luminezi cărarea-ntunecată din a mea fire,Ești lacrimă și dor când departe ești! Tu ești floarea de cireș ce ochii-mi o contemplă,Ești oaza mea de pace din suflet-mi deșertic,Mă dărui ție total să mă păstrezi veșnic…Așa-mi șopteai, IUBITE, sărutându-mă peContinuă lectura „Firuța Mureșan”
Viorica Floroiu
NU MAI PLÂNGE ANA Anișoară, te-am visatCă părul tău ondulat,Era lung până la glezneStrălucea-n nopțile bezne.Din ochi picau flori, o mie,Cu miros de iasomie,Mâinile-ți catifelateSe rugau împreunate. Mergeai pe câmpia-ntinsăCu dorința,-n piept aprinsăPe mine, să mă-ntânleștiSă plângi și să-mi povestești;Cum simți viforul și gerulIarna, când în gând porți dorul.Și când primăvara vine,Cum arde dorul înContinuă lectura „Viorica Floroiu”
Valentin Ciobanu
~Cântul primãverii~V. Ciobanu. Picurã stropi de armonie,Pe vãi..pe flori de mãcieși,Și peste tot e poezie,Cu floare albã de cireși! Azi s-au trezit la viațã pomii,Împodobiți cu albe flori,Ce cu nectarul lor îndeamnã,Albinele cu primii zori! În luncã cântã iarãși pãsãri,Se’ntorc cocorii osteniți,Și berzele își fac iar cuiburi,Pe bãnci…iar stau îndrãgostiți! Izvoarele țâșnesc din matcã,Șiroi peContinuă lectura „Valentin Ciobanu”
Ionuț Pande
Și ard…Ionuț Pande O paletă de culori sărută pânzacu chipul unui copil mirat.Mâna tremură tușele și lacrimide culoare se scurg din ochii țesuțide privirea limpede a canavasului.Mirările cresc, cât o lume de basm, pecoamele verzi ale primăverii de sub șevalet.Lumini și umbre răsfiră frunzișul gânduluiși cad pete de clarobscur în sufletul apeicare curge din periiContinuă lectura „Ionuț Pande”
Doina Bădilă
Eu, te-aștept Adie vânt de vreme buna,Norii sunt răzleți pe cer,Florile- n grădini suspinaStele, pan – la ziuă pier… Năframe de lăcrămioareStrălucesc sub ochii luniiEU, TE- ASTEPT cu-nfrigurare,Lângă ciutura fântânii ! Vântul plimbă o părere…Vrea să țină pasul lumiiDar, rămane-o adiereStergand lacrima fântânii ! Sălciile-și pun podoaba,Stele râd in felinare…Dacă te aștept degeaba,Am sa- țiContinuă lectura „Doina Bădilă”
