Amurg de toamna izvodit din vise , Din vise ravasite de amurg Se-ntoamna iar ca dupa legi nescrise , Dupa bataia ceasului din burg
Sageta scriu cocorii pe orizontul scrum Tipand , Nemarginirii straja. Eu iar pornesc cu frunzele la drum Si-mi numar cercurile de sub coaja
Strain de lume si strain prin gand M-agat de-a sufletului tau aripa Se-ntoamna iar si ma strecor plangand Prin sita vesniciei de o clipa . . . Monica Pester
Murim in fiecare zi câte puțin Și habar n-avem și adesea ni se pare, Că nu noi suntem cei care astăzi murim, Că suntem veșnici și nu avem hotare.
Credem că totul a început cu noi, Iar după noi nimic nu mai există Și că am fi egali cu Dumnezeu, Ba chiar mai sus, de este cu putință.
Bieți oameni prosti, cu mințile bolnave. Crezând că ne cream destinul cum vrem noi, Ne îngropăm de vii în nepăsare Și nu vedem că suntem zi de zi mai goi..
Mai lași , mai răi, mai fără remușcare, Cu conștiința tăvălită în noroi. A moșilor credință călcând-o în picioare, Ne închinăm la legi, schiloade ca și noi.
Într-un tărziu, când obosiți de faimă Vom înțelege că suntem de plâns, Ne vom târî anchilozați de spaimă Văzând că Viața, nu face recurs. Adriana Rușățeanu
De-ar trăi bătrânii şi străbunii Să-şi vadă țara-n jale şi în plâns, Ar mai porni din nou în dealul furcii, S-ar aduna-ntr-un glas, nu intr-un plâns!
Au luptat săracii pentru țară, Cu suflet şi cu sânge-au apărat, Pe câmp de luptă au fost sortiți să moară, N-au vândut țara, glia şi-au păstrat!
Cu grai la generații au lăsat, Cu grijă şi în cinste să păstreze O țară pentru care au luptat, Şi-o constituție ce ne este lege!
Pământul țării să nu-l vândem, Şi nici a țării bogății ce sunt, Că-n nici un loc din lume nu suntem Primiți să fim stăpâni pe-al lor pământ!
Românul te primeşte-n a lui casă, Şi-n cinste te-onorează la a lui masă, Pe-un peşchir curat azmă de pâine Caldă, la un pahar de vin şi-o rugăciune!
Românii ce au fost şi încă sunt, Românul cu-al lui simț de-odinioară Cu suflet de român îşi cântă acest pământ, Românii îşi cinstec a lor țară!
Şi casa lui şi masa ți-o închină În tinda cu flori şi cu aghiazmă, Iar ciutura fântânii se-nclină, Dă apă rece în a busuiocului mireazmă!
În țară să domnească pace, Lumea toată să fie bună, Să-şi aibă suflete curate Păstrându-şi datini şi cultură!
Doar o prietenie şi o pace Ne ține în respect ce îl avem, Iar poarta țării larg se va desface, Veniți români, acasă doar în țară noi suntem!
Şi fiecare să-şi iubească Țara şi locul unde s-a născut, Niciunde nu te simți acasă Ca-n țara ta pe scumpul tău pământ!
Iubeşte-ți locaşul sfânt, Cu dragoste de neam şi-al tău popor, Şi Imnul țării să răsune-n cânt, Sărbătoreşte-n demnitate şi onor!
Şi clopotele cântă de-o zi Sfântă, Şi toaca bate-n turlă nencetat, Sunt slujbe şi strămoşii le ascultă, În cânt de Imn drapelul s-a-nălțat! Pica Maria N.Boştină
Cu gândul tot la tine, încerc să mă inspir Ca un actor pe scenă care își spune rolul, Cu versurile mele-aș vrea să-ți umplu golul, Cu inima din mine, le-am scos, să ți le-nșir.
Sunt rugi în care-am pus dorința necurmată Să-mi păstrezi Dragostea lângă Eternitate, Să lupte cu-ndârjire când sunt amenințate Dorul nostru nespus, iubirea zbuciumată.
Grăbită, toamna vieții, mă-mbracă-n strai de brumă, Mă plouă cu mărgele de gânduri și nesomn, Pe aripi mari de stele singură eu mă-ntomn Când valurile sorții prefac totul în spumă.
Cu dorul într-o pleoapă grăbește-te îndată Pân’ nu mă-ngroapă jalea în munți albi de zăpadă.
F ur dorul din frunzele moarte O ftez, mă cuprinde o liniște aparte Ș oaptele nopții sunt neștiute N oaptea, visele devin plăcute. E dorul ce scutură sufletul zdravăn T imid, năstrușnic, nebunatic și lacom U imit, fără frunze vrea să adoarmă L ovit de durere, pe-o alee de toamnă.
U n ropot de ploaie se-aude acum L iniștea nopții se scutură-n drum T impul înnoadă multe amintiri I ubesc toamna cu lacrimile din priviri. M ulțimi de culori se țes între gene E moții timide se strecoară în vene L as toamna aceasta să-mi pătrundă în suflet O blonul verii îl închid c-un zâmbet R ăsună vântul cu un dulce vuiet…
F runzele de-acum sunt îngălbenite R enasc mai apoi din primăveri cernite U rme de-așteptări sunt spulberate N insori se-abat peste toamne brumate Z orii se-agață de-un ultim răstimp E iarna ce arde frunza în timp. Carmen Pinte
Să vorbim, despre iubire, este lucrul cel mai sfânt, Sunt surprinsă, de uimire, când vorbirea nu-i cuvânt. Vorbe cu fictivitate, să dea bine la fațadă, Doar, trei zile țin minuni și apoi devin șaradă.
Clăi aprinse-n timp de vară, flăcări urcă pân’la cer, Inima îți înfioară și o ține într-un mister. Din ipocrizia lungă, reușitele n-or fi, Vorbele spuse pe dungă, zboară unde-o nimeri.
Hai! La vorbe spuse-n har, că naivul minte n-are, Cântărite pe-un cântar, norocu-i pierdut pe zare. Ca să vezi și să nu crezi, stau la rând, muște grămadă, Roiuri, să-le venerezi, pregătesc dulce paradă.
Cât ține iubirea, frate? Când e șubred neuronul? Lacrimile mult vărsate, va uda strident peronul. Socoate și ia aminte, iubirea nu-i de vânzare, N-o găsești printre sorginte, chiar așa la drumul mare.
Ea există are cheie, cu inima o descui, Când îți vine o ideie, care are căpătâi. Rostu-i suflet năvădit, are fire numărate, Mii de raze-n răsărit, luminând iubiri curate.
Cine vrea-n adins iubire, spre inimă facă-și drum, Să-și găsească alipire, pe din două, nu oricum. Să-ntâlnești suflet pereche, e mai greu, dar se prea poate, Cum spune o vorbă veche, cine poate oase roade!
Din iubire pentru tine, se mută munții din loc, Doar așa îți va fi bine, când ești fir de busuioc, Înflorit vara pe rouă, răspândind parfum de dor, Fire împărțite-n două, spre Iubirea, sfânt odor!
Ne despărțim acum pentru a zecea oară, Plec cu același tren, tot din aceeași gară. Lacrimile îmi curg, în șuvoi, peste față, Fiindcă simt în suflet că s-a sfârșit speranță!
Batista nu-mi ajunge să sting curgerea lor, În lumea asta largă eu sunt rătăcitor… Cu inima pustie, cu viața la apus, Departe de iubire și de-a spera mai sus!
Te las pe caldarâmul rece și întristat, Pe unde pașii noștri ades au colindat, Trenul mă va duce în lumi îndepărtate Unde, cert, voi trăi ca într-un somn de moarte.
Te las în gara vieții, știind c-o să mă uiți, Că n-o să poți, ca mine, singurătăți să-nfrunți. Și nici nu vreau, iubito, să mi te pedepsești, Dacă-ți găsești pe altul, te rog să îl iubești!
Viața e dureroasă în a noastră țară Și-așa, după cum vezi, ne izgonește-afară. Pentru părinți, copii, uităm de noi, prea mulți Și acceptăm, atâția, dureri și umilinți!
Corupția la noi înseamnă sărăcie, Și-o viață în mizerii și mereu pustie, Ei ne plesnesc cu biciul peste fericire, Și destramă totul: și casă, și iubire!
Adio, draga mea, rămâi în astă gară, Așa ne e ursita, rece și amară. Să ai grijă de tine dar și de toți cei dragi, Viața nu e doar miere ori aromă de fragi!
Uită-mă, iubito, că îți va fi mai bine, Lasă-mă pe mine în lacrimi și-n suspine! Valul vieții m-o duce unde se va putea, Mi-o fi o stâncă traiul și-o lespede lumea!