Cu soarele-n palmă alerg către tine, Buchetul de raze ți-astern la picioare, Căldura iubirii pornită din mine E-o flacără vie ce nicicând nu moare.
Chiar și la umbră sau pe răcoare, E focul ce nu contenește, De-i răsărit sau apus de soare, E raza din suflet ce ne-ncălzește.
Cu sufletu-mi plin, când seara se lasă, Zâmbesc către cer, întind mâna încet, Iau soarele-n palmă și-l duc către casă, E focul cel viu, al iubirii secret.
Drepturi de autor rezervate Mariana Pezzolo 06.07.2021
Mă iartă, mamă ! Curtea plânge de dorul pașilor mărunți… Nucul bătrân creanga-și răsfrânge și-i tot mai greu să poți ajunge acasă-n satul dintre munți.
Mă iartă, mamă ! Casa noastră de dorul tău s-a pustiit… Din zbor, se-oprește la fereastră să-ți cânte,-o pasăre măiastră . De-atâta dor, a amuțit.
Mă iartă, mamă ! N-am putere din anii-ți grei să mai iau eu… Te-am luat de-acasă cu-a ta vrere. Ți-aș da din viață-mi de mi-ai cere , să nu simți al anilor greu.
Mă iartă, mamă, lângă mine c-am vrut să fi, să te-ngrijesc… În curtea ta mai latră-un câine de dor, până stăpâna-i vine… Mă iartă, mamă, chip ceresc !
Mă iartă, mamă ! Curtea plânge de dorul pașilor mărunți… Nucul bătrân creanga-și răsfrânge și-i tot mai greu să poți ajunge acasă-n satul dintre munți.
Mă iartă, mamă ! Casa noastră de dorul tău s-a pustiit… Din zbor, se-oprește la fereastră să-ți cânte,-o pasăre măiastră . De-atâta dor, a amuțit.
Mă iartă, mamă ! N-am putere din anii-ți grei să mai iau eu… Te-am luat de-acasă cu-a ta vrere. Ți-aș da din viață-mi de mi-ai cere , să nu simți al anilor greu.
Mă iartă, mamă, lângă mine c-am vrut să fii, să te-ngrijesc… În curtea ta mai latră-un câine de dor, până stăpâna-i vine… Mă iartă, mamă, chip ceresc !
Roua florilor- revărsată peste cer, oglinda serii. * Raze de soare- îmbrățisări furate pe malul mării. * Tăcerea nopții- Cuvintele nescrise Pe chipul nostru * Stele strălucind dincolo de cuvinte- Eternitate * Floarea-soarelui- zâmbetul pământului un alt început.
* Aripi de păsări înălțări de cuvinte- îmbrățișare. * Pod spre curcubeu- floare deschisă spre cer în pieptul mamei.
Dincolo de ură, dincolo de noapte, Dincolo de patimi, dincolo de zi, Eu te rog femeie, de pe-un pat de moarte Să-mi oferi mirajul de-a ne mai iubi
În peregrinarea noastră printre datini Ne ajunge pala ultimei făclii A iubirii noastre lungă cât toţi anii Ce se sting în ceaţa satelor pustii
Ultima ninsoare ne va fi răsplata C-am trăit departe, printre cerbi cărunţi, Vulturii de pradă ne vor scrie soarta Petrecută-n taina stânelor din munţi
Cât oi fi pe moarte, tu să fii plecată Să-mi aduci din lume nişte doctorii Că-ntre certitudini şi prejudecată Eu sunt muribundul marilor iubiri
În dementa noastră izolare surdă Omenirea toată vrea a mai zări Singura iubire ce a vrut să ardă Dinspre miază-noapte către miazăzi
De o fi să vină peste noi năpasta Când va fi să cadă ultimul cocor, Tu să-mi spui femeie, cât din lumea asta Fuse lumea noastră şi cât lumea lor?
Şi de se mai poate, drept în faţa porţii Unde-aşteaptă sfinţii ultimul prohod, Să-mi lăsaţi doar şansa ca în faţa morţii Să mai văd odată merii dând în rod