Doctore, ce am eu oare Inima pare să zboare Îmi saltă acum din piept La ce pot să mă aștept? Vreau să-mi faci ecografie Să-mi spui odată și mie, Simt cum o mare bucurie Mă inundă. Ce să fie?
-Domniță dragă, frumoasă Lasă tot și sui pe masă Îți voi spune-ndată totul Stai frumos și lasă cotul… Foarte bine, e-o steluță, O nouă viață micuță Ce-ți transmite bucurie Și-o stare de feerie
-Ce spui, e adevărat, O viață s-a-nfiripat?! Vin-aici să îți strâng mâna Dacă-ai ști cât rugam Luna, Soarele, pe Dumnezeu Să am un micuț și eu?…
-Uite, ți-a-mplinit dorința Ți-a trimis din cer, ființa Ce-ai să iubești pe lume Cum nu te iubești pe tine
-Doctore, mi-ai dat o veste, Cum aud doar în poveste, Mă simt deja fericită Sunt de toate-ndrăgostită Și-mi răsună din abis Cuvintele Lui din vis: Ai răbdare, c-o să vină Îngerul, cu-a sa cunună…
Lili Cristal. 06.06.2020 Drepturi de autor rezervate
La mine-n casă crește un cuvânt ca un cireș care se coace-n zori, atunci grăbit, să fiu, așa cum sunt, ți-l las în grijă ție, uneori…
Tu te atingi de ramul din fereastră, ca o minune-n casa mea exiști, cu ochii verzi măsori singurătatea și ei se fac, pentru o clipă, triști,
Apoi, pe flori se urcă primăvara, parfumul lor parcă e rupt din rai, pe prag, un greier, acordând chitara, e primul trubadur din luna mai,
Parcă se schimbă totul înspre bine, singurătatea, parcă, nici n-a fost, noi vom rămâne- mbrățișați sub rime, cireșul ne învață pe de rost.
Te absorb, fior de viață, roua pașilor desculți, început de dimineață, zorii-n șoapte petrecuți, patima cu tot păcatul din magia unei nopți, mângâierea și sărutul cuibărit pe sânii copți. Și îți beau din palme setea de iubirile fierbinți, ce dezbracă rațiunea freneziilor cuminți, din părerile de rău te absorb, o împăcare, și-mi vor buzele mereu setea ta, de sărutare. Îți absorb, tot freamătul ce te-mbracă în surdină, beau, din palma ta căuș, noaptea sâmburi de lumină, te cer mir dumnezeiesc prin altare, ca un rob, dintr-un crez … care-l iubesc, vindecarea mea te sorb. Te adulmec, primăveri, muguri, frunze, verde viu, fluturii și curcubeie, marea-albastră să te știu, te brodez, în drum de viață, pacea-n tumultul lumesc, te-am ales din infinituri, clipa … pe care-o iubesc.
Premiul special EXPLOZIE DE MAI ~Violeta Andrei Stoicescu ~
Au înflorit salcâmii şi pare-un colț de rai Aleea din grădină, acum, în luna Mai… TRESARE firul ierbii, şi-o mantie de flori Se-aşterne în TĂCERE cu-alaiul de culori.
Natura ÎNVIAZĂ şi codrul prinde GLAS, Privighetoarea CÂNTĂ în crâng la orice pas, Arcuşul primăverii, pe strune de viori, În suflet răscoleşte ai dragostei FIORI.
Şi ninge peste GÂNDURI un TAINIC răsărit Cu-arome dulci de floare-n desfrâu dezlănțuit, Seninu-şi cerne-albastru-n DIVINE mângâieri, În picurii de rouă trimişi drept mesageri.
Nu-i vreme de MÂHNIRE în luna lui Florar, Când zilele-s petale de flori în calendar… Zambile, panseluțe, narcise, crini, bujori, Se prind în valsul vieții cu primăvara-n zori.