printre plopi tremură vântul, urmărit doar de iluzii ce au despletit pamantul, într-o mare de confuzii…
șoapte zgribulite plâng pe un cap de lumânare… mângâioase brize – aprind, licurici prin scânteioare !
eu , rup inima in două să pot răspândi iubire … printre maci acuma ploua, dă-ne Doamne ÎNNOIRE ! * tu , privire luminoasă căutând râu nevăzut, lasă inima pe-o rază să găsesc…ce am pierdut!
Cu cât îmi dau silinţa în duh şi adevăr, Desculţ printre iluzii pe-un drum nestrăbătut, Cu cat doresc să picur din spinul meu sărut, Cu cât arunc sămănţa, îmi cresc ciulini din păr…
Cu căt îmi dau silinţa să-mi curăţesc grădina, Iar grâul meu să crescă de dorul blândei pâini Rămân mereu cu urma icoanelor pe mâini Iar buruiana ruptă îşi uită rădăcina…
N-am să-mi înec speranţa înşiruind litanii În strâmta mea chilie pictată cu icoane, N-am să mă-ntorc vreodată la vechile canoane Când spiritul mi-e liber de-atâtea umbre stranii…
Şi chiar dacă mi-e pasul şovăitor şi-ncet, Când omenirea fuge din bine spre mai bine, Rămân la fel de singur şi răstignit în mine Pe-o cruce răzvrătită, funebră de poet!
În genunchi în fața mării, îi amanetez UITĂRII, dorul și MELANCOLIA, Pe ape îmi fac cărare, și înot în DEPĂRTARE, să întâlnesc veșnicia. Evadez dintre PĂMÂNTURI, tina o extrag din gânduri, și zbor lin către lumină, Mă-ntâmpină PĂTRUNZĂTOARE, ultima rază de soare, proiectându-mi pe retină… Fantastica LICĂRIRE, pictată-n cer de asfințire, cu un penel muiat în curcubeu, Inundată de culori, simt că-n mine uneori, TRĂIEȘTE însuși Dumnezeu. Inmărmurită de spectacol, contemplu ca pe-un miracol, marea unită cu cerul, Cum să SCHIMBI acest tablou?, să nu vrei să-l vezi din nou, sa îi vesnicesti misterul. A ÎNDRĂZNI în poezie, să-l descriu e blasfemie, temă mi-e să nu-l mânjesc, Mai bine îl țin sub pleoape, mereu să îl am aproape, după fericire când tânjesc.
Lutul în ape mi-l arunc, să devin iarăși un prunc, contopit cu infinitul, Îmi sădesc visele-n noapte, ca să le culeg RĂSCOAPTE, când apare răsăritul, Așteptând ca să răsară din nou stelele spre seară, îi cedez ziua visării, Valuri să mă primească, apusul să mă gasească, în genunchi în fața mării.
Cât de plină şi totuşi ce goală odaie! Tăceri şi ecouri străbat prin pereţi Când mai trece-o pereche grăbită prin ploaie, Prin oglindă mai trec încă două tristeţi
Între noi şi trecut e o punte de sticlă Nişte umbre tăcute de mână se ţin Când te caut strigând prin oraşul de ţiglă Eu ţi-aş spune adio dar încă rămân
Unde pot să mă duc? cad din mine ruine Să mai stau sau să plec, nu mai ştiu cine sunt Peste tine cad răni, peste mine cortine Şi în urmă rămâne o brazdă de lut
Înainte n-am drum, înapoi nu am unde, Să mă duc pe păduri, nu mai sunt nici copaci, Peste noi s-a surpat o cărare din munte Şi prin sânge îmi curge câmpia de maci
Uite-atât de mic e cerul Când se oglindește-n rouă Chiar acum, de dimineață, Strânsă-n palmele-amândouă! Roua strânsă într-o palmă, Ți-o dau ție. Ca să-ți fie Zbor cu aripi de lumină Și izvor de apă vie.
Roua strânsă în cealaltă, O-încui bine. Fiindcă sper, C-o să-mi fie alinare, De-mi va fi prea dor de cer. Pentru că se mai întâmplă Să-i pun sufletului lacăt Și să simt că, orice-aș face, Nu mai pot s-o scot la capăt.
Îl încui. Și uit de cheie. Nu mai știu pe unde-o pun… Și durează-o veșnicie Pân-apuc să mă adun. Și așa, chircită-n bezna Din a sufletului ger, Mi se face dor de soare Și de-un petic mic de cer.
Și-atunci, dau fuga la rouă Și pe loc dispare gerul. Că din stropu-i de lumină, Se înseninează cerul.
Am bucuria să vă anunț câștigătorii celei de a patruzeci și una etapă a concursuluI ,,TRIOLETUL UN SMARALD AL POEZIEI”
Premiul întâi ~Felicia Percec~ Miroase-a toamnă pe alei
Miroase-a toamnă pe alei, Cad frunze palide și seci Ce se aștern sub pașii mei. Miroase-a toamnă pe alei Și prinsă-n nostalgia ei Îmi slobod lacrimile reci. Miroase-a toamnă pe alei, Cad frunze palide și seci.
~Cristina Ghindar Greuruș ~ Când spun MAMĂ
Când spun MAMĂ, spun iubire, Mângâiere, bunătate, Zâmbete și fericire. Când spun MAMĂ, spun iubire, Bucurii și împlinire, Spun orice și spun de toate. Când spun MAMĂ, spun iubire, Mângâiere, bunătate.
~ Peteleu Alex ~ Vara la final !
Vara asta-i pe sfârșite, Toamna o așteaptă, în prag, Frunzele-s îngălbenite, Vara asta-i pe sfârșite Soarele-i pe cer cuminte, Toamnă, doamnă, haide cu drag, Vara asta-i pe sfârșite, Toamna o așteaptă în prag.
Soseşte toamna vie a munţilor sihaştri, Cobor, încet, cărarea ce duce spre uitare… Am zăbovit la buza izvoarelor albastre Sorbind răsfățul dulce-al trăirilor fugare.
Mă învelesc în frunze uscate, fost vernale, Iubito, vine toamna-n gălbuie crinolină, Mi-ai fost dar demiurgic, lumină și ardoare, În curgerea clepsidrei a sufletului tihnă.
Femeie ruginie, a inimii vioară, Am coborât poteca ce duce spre visare… Alinturi diafane, intimităţi furate, Le-am contopit în mine, le-am adumbrit în zare.
Iubito, vine toamna !… Ţi-am pregătit eşarfe Din frunze brun-roșcate… Sub cerul gol şi mut, Pe ramurile-n salbe, pustii şi scuturate, Stau sufletele noastre remodelate-n lut.
Privesc înspre-nceputuri, trecutul dă năvală, Portiţa ce-am închis-o se redeschide iar ?… Rememorez nostalgic iubirea siderală, Mă reîntorc în vară… Romantic dor floral.